Postanowione – pakujemy się i wyjeżdżamy na weekend do Londynu, Paryża lub Barcelony 😉 Bo przecież raz na jakiś czas można, a nawet trzeba zaszaleć. Wspólny wypad w gronie przyjaciół pozwoli zregenerować siły i odetchnąć od codzienności. Spontaniczne wyjazdy są fajne, ale spontaniczne płacenie w obcej walucie może być wejściem na minę. Kwestię kasy warto więc przemyśleć odrobinę wcześniej tak, żeby z weekendu wrócić wesołym, ale nie do końca gołym. Pamiętajcie – wyjeżdżając za granicę warto zaopatrzyć się w walutę w polskim kantorze. To zdecydowanie tańsze niż wymiana pieniędzy na miejscu lub wypłacanie w zagranicznym bankomacie.
Kantor kantorowi nierówny!
Wymiana pieniędzy w kantorze to opcja najtańsza z możliwych. Ale uwaga! Kantor kantorowi nierówny. Z reguły najkorzystniejsze oferty posiada kantor internetowy ( jak tu : https://kantor.aliorbank.pl/). Mimo, że zakup waluty w ten sposób wymaga posiadania konta walutowego, warto sobie takie konto założyć. Co zyskujemy? Przede wszystkim, tak jak wspomniałam wcześniej, kantor internetowy zazwyczaj posiada najbardziej atrakcyjne kursy walut na rynku. Poza tym, taki kantor otwarty jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – także w soboty i niedziele. Decydując się więc na spontaniczny wyjazd, nie musimy się martwić czy zdążymy wymienić kasę, czy kantor będzie otwarty, itp. Spytacie, czy to jest bezpieczne? Jest. Kantor internetowy jest bankowym serwisem walutowym, dlatego wszystkie nasze środki objęte są ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Cała transakcja jest więc nie tylko wygodna, ale i bezpieczna!
Kantor za granicą
Jeśli nie zdążymy wymienić pieniędzy w Polsce, będziemy zmuszeni do wymiany na miejscu. Każde miasto posiada kantory. Nie każdy jednak kantor jest godny polecenia. Przede wszystkim nie opłaca się wymieniać pieniędzy w typowo turystycznych miejscach. Zwykle ich właściciele za wymianę waluty biorą dość wysokie prowizje. Dlatego, jeśli już nie mamy innej opcji i musimy wymienić gotówkę w centrum dużego miasta, poszukajmy punktu z napisem „Change – no commission”, ewentualnie „Commission free”.
A co z bankomatami?
Jeśli jakimś cudem zabraknie nam wymienionych wcześniej pieniędzy (bo może tak się zdarzyć), będziemy zmuszeni do wypłaty w lokalnym bankomacie. Ale uwaga! Pieniądze należy zawsze wypłacać z głową. Przede wszystkim warto zdecydować się na wybranie większej kwoty tak, żeby później nie dobierać kolejnej gotówki. Za granicą nie opłaca się wyjmować małych kwot. Biorąc pod uwagę fakt, że zazwyczaj od każdej wypłaty bank odlicza prowizję, lepiej wybrać raz a dobrze. Pieniądze zawsze należy wybierać ze sprawdzonych bankomatów. Niech to nie będą bankomaty banku, o którym nigdy wcześniej nie słyszeliśmy.