Almodovar – kicz (nie)kontrolowany

filmy pedro almodovara

Almodovara albo się kocha, albo nienawidzi. Trzeba być wiernym fanem reżysera, aby znieść cały ten absurd i kicz jaki oferuje. Niemało u Hiszpana również erotycznych wyczynów, historii okraszonych czarnym humorem, oryginalnych postaci. Jednakże najwięcej uwagi przykuwają zazwyczaj stroje. Trzeba przyznać, że filmy charakternego Hiszpana pełne są zapadających w pamięci kostiumów. I to właśnie one są najczęściej komentowane – nie sama fabuła filmu.

Almodovar i spółka

Almodovar od wielu już lat przyjaźni się z największymi postaciami mody. Wśród przyjaciół Hiszpana znajduje się prowokator i buntownik Jean Paul Gaultier oraz Karl Lagerfeld. To głównie oni, choć nie tylko, są odpowiedzialni za to, co noszą na sobie bohaterowie filmów Almodovara. Reżyser jest wdzięcznym współpracownikiem, gdyż pozwala innym artystom na wszystko. Poza tym, sam swoją osobą inspiruje innych. Projektanci tworzący kostiumy do filmów kultowego reżysera doskonale odzwierciedlają bohaterów hiszpańskich filmów, zwłaszcza bohaterki – ich emocje, rządze, pragnienia.

pedro almodovar

Nie tylko dla kobiet

Pedro Almodovar, mimo iż sam pozostaje w związku z mężczyzną, słynie z ogromnej miłości do kobiet. Wynika to głównie z faktu, że przez kobiety był wychowywany. To właśnie matka nauczyła Pedro wielkiego szacunku do kobiet. Reżyser zna kobiece potrzeby i oczekiwania. Świetnie prowadzi swoje aktorki i tworzy niesamowite historie z kobietami w roli głównej. Dba również o to, aby jego bohaterki były ubrane tak, by pozostawały w pamięci. Ich stroje są ultra kobiece, niekiedy wręcz przesadnie seksowne i erotyczne. Ale nie tylko kobiety są bohaterkami filmów Almodovara. Mężczyźni, choć w mniejszości, również znajdują swoje miejsce w obrazach hiszpańskiego reżysera. Warto przypomnieć chociażby głośne „Złe wychowanie”. Kostiumy do tego filmu zaprojektował nie kto inny, jak Jean Paul Gaultier. Bohaterowie „Złego wychowania” noszą jaskrawe koszule, błyszczące suknie, peruki oraz oryginalne marynarki. Dużo tam cekinów i koralików. „Złe wychowanie” to najbardziej kasowy obraz Almodovara i pierwszy w historii hiszpański film, który otworzył festiwal w Cannes.

Ekstrawagancja ponad wszystko

Trudno jest opisać wszystkie filmy Pedro Almodovara. Warto jednak zatrzymać się przy jednym. „Kika” to klasyka gatunku i chyba najbardziej rozpoznawalny obraz hiszpańskiego reżysera. Film opowiada historię szalonej kosmetyczki zakochanej w nieżyjącym fotografie Ramonie, który na jej widok nagle ożywa. Kostiumy w „Kice” to intensywne kolory i przerysowanie. Tytułowa Kika nosi kobiece kwieciste sukienki oraz bluzki z dużym dekoltem. Lubuje się w mocnym makijażu i plastikowej biżuterii.

 

 

 

Tagi , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.