Magia psychologii a seriale

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Psychologia to temat chętnie podejmowany przez kino i telewizję. To pierwsze najczęściej przedstawia psychologię od mrocznej strony tak, aby była jeszcze bardziej fascynująca, zadziwiająca, niekiedy nawet i przerażająca. Seriale najczęściej starają się podejść do tematu bardzo rzetelnie. Fakt jest taki, że ciekawych i naprawdę dobrych propozycji nie brakuje. Jeśli szukacie ciekawych seriali, w których ważne miejsce zajmuje psychologia, psychoterapia, psycholog – koniecznie zapoznajcie się z moimi propozycjami.

Terapia (In Treatment)

źródło: goldderby.com

źródło: goldderby.com

Hipnotyzujący, uzależniający – jednym słowem majstersztyk. Jako widzowie możemy być i jesteśmy naocznymi świadkami całego procesu terapii, za każdym razem śledząc i podpatrując całe spektrum ludzkich emocji, fazy wglądu, oporu, zmian. Wystarczy tylko wspomnieć historię pary, która po kilku latach starań o dziecko, przechodzi kryzys, którego efektem jest zamiar dokonania przez kobietę aborcji. Dużym atutem serialu są nie tylko poruszane tematy. Na uwagę zasługuje przejmujący porter terapeuty, którego bliżej poznajemy podczas superwizji. Terapia to serial, który pokazuje złożony proces rozwiązywanie problemów. Jeśli takie zagadnienia leżą w kręgu waszych zainteresowań, na pewno będziecie zachwyceni.

Mental: zagadki umysłu

źródło: filmweb.pl

źródło: filmweb.pl

Jack Gallagher nie jest typowym lekarzem. Śmiało można go nazwać radykalnie niekonwencjonalnym psychiatrą. Leczy on swoich pacjentów w sposób daleki od konwencjonalnego i osiąga imponujące rezultaty. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, jak wygląda praca psychologa od zaplecza, ten serial z pewnością zaspokoi waszą ciekawość. Gallagher to psycholog idealny. Bardzo często drąży w umysłach swoich pacjentów, a jeszcze częściej w celu lepszego zrozumienia problemu, przeprowadza wywiady środowiskowe. W serialu poruszane są najtrudniejsze choroby, o których często się nie mówi – ze strachu, wstydu, obawy przed odrzuceniem. Mieliśmy odcinek o PTSD. Mieliśmy odcinek o zespole Touretta. Mieliśmy też o autyzmie i schizofrenii. Jak dla mnie Mental: zagadki umysłu to jeden z lepszych seriali ukazujących proces diagnozowania i leczenia.

Życie to nie serial

Serial serialem, a życie – życiem. Nawet najlepszy serial nie jest w stanie zastąpić prawdziwego życia. Oglądając filmy i seriale nie zdiagnozujmy choroby, ani też nie pomożemy sobie w rozwiązaniu problemu. Abstrahując od wszystkiego – pamiętajmy, że tak jak pokazują to znane seriale – warto jest korzystać z czyjejś pomocy i profesjonalnego wsparcia. Jeśli w kręgu waszych zainteresowań znajduje się psycholog (np. w Warszawie) mogę wam polecić jedno miejsce – poradnię psychologiczną Strefa Myśli. Więcej na jej temat znajdziecie tutaj: http://www.strefamysli.pl/

 

 

Tagi , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.