Od Bastet do Grumpy Cata – wizerunki kotów w kulturze

forum o kotach

Osławiony Grumpy Cat. Źródło: wikipedia.org

Koty to zwierzęta magiczne. Ze względu na swoje łowne zdolności stały się sojusznikami ludzi w walce ze szkodnikami i gryzoniami, jednak nigdy nie udało się ich podporządkować jak psów. Pozostawały poza marginesem, przez co często bywały wiązane ze światem tajemnym i magicznym. Dziś, ze względu na swoją fotogeniczność, rozpanoszyły się w Internecie. Jak kształtowała się współegzystencja felix felix oraz homo sapiens na przestrzeni wieków?

Pierwsze cywilizacje czciły koty jako zwierzęta dostojne i niemal królewskie. Najlepszym tego przykładem była bogini Bastet (Bast, Boubastis) – w mitologii staroegipskiej była patronką tańca, radości, miłości i płodności. Zamiłowanie Egipcjan nie poprzestawało na mniejszych kotach, wielką czcią otaczano również lwy, a umieszczanie wizerunków ludzkich na ich ciałach (sfinks, lamassu w mitologii asyryjskiej) miało dodać majestatu.

koty

Bogini Bastet. Źródło: Wikipedia.org

Koty cieszyły się dużą atencją w czasach rzymskich, jednak rosnące znaczenie chrześcijaństwa zaczynało powoli zmieniać nastawienie społeczeństwa wobec kotów. Zaczął być on kojarzony ze złymi, pogańskimi siłami, dlatego w Średniowieczu, szczególnie w Zachodniej Europie, zniknęły one z ikonografii. Dochodziło wręcz do tępienia tych zwierząt, stały się atrybutem wiedźm, a służyć miały ludziom jedynie jako remedium na choroby. Na pewno miało to wpływ na roznoszoną przez gryzonie Czarną Śmierć, która praktycznie ominęła przywiązaną do kotów Wschodnią Europę.

W XIX wieku mamy do czynienia z powrotem kotów do łask, a postaci takie jak Kot w Butach czy Trzy Małe Kotki sprawiły, że trafiły do klasyków dziecięcej literatury. Wśród godnych wymienienia kotów spisanych piórem warto wymienić też Behemoth z „Mistrza i Małgorzaty”, Kot w Kapeluszu z bajki Dr Seussa, Kot z Cheshire z „Alicji w krainie czarów”. Dopiero jednak era animacji przyniosła prawdziwy podbój dziecięcych serc przez te piękne zwierzęta.

kocie oczy

Oczy kota. Źródło: Wikipedia.org

Garfield, Heathcliff, Hello Kitty, Filemon, Sylwester to tylko niektórzy bohaterowie bajek i seriali animowanych, nie wolno też zapominać o postaciach dla odrobinę starszych, takich jak Stimpy („Ren & Stimpy”)
, Felix („Felix The Cat”) czy Scratchy („The Simpsons”). Nic więc dziwnego, że wychowani na tych wizerunkach młodzi ludzie, po dorośnięciu z wielką admiracją przeglądają masowo zdjęcia kotów w Internecie. Właśnie tutaj kotki takie jak Maru, Grumpy Cat (który ma własny film!), Colonel Meow czy miliony anonimowych futrzaków przyciągają miliony spojrzeń dziennie. Dlaczego? Cóż, powodów może być bardzo wiele, od przywiązania ludzi do owalnych twarzy kotów i ich dużych oczu, czy ich naturalne piękno, jednak faktem jest, że sieć jest pełna ich zdjęć. Jeśli interesujemy się tą tematyką głębiej, zajrzyjmy na jedno z wielu for o kotach i rozpocznijmy dyskusję: https://www.kociarze.pl/forum. Na pewno znajdziemy tysiące równie zafascynowanych miłośników tematu.

Tagi , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.