David Lynch to artysta kultowy. Kto z oglądał miasteczko Twin Peaks to wie, z czym się je tego twórcę. W tym roku Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage będzie obchodził w Bydgoszczy swoje 25. urodziny. Na jubileuszową edycję, która odbędzie się w dniach 11–18 listopada 2017 roku, organizatorzy przygotowują szereg niespodzianek i wydarzeń specjalnych. Jednym z takich wydarzeń będzie unikalna na skalę europejską wystawa dorobku artystycznego Davida Lyncha – wybitnego reżysera, twórcy telewizji i sztuk plastycznych.
Artysta będzie gościem specjalnym 25. edycji festiwalu i weźmie udział w wernisażu wystawy, który odbędzie się 12 listopada 2017 w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Dobra wiadomość, która została już potwierdzona przez organizatorów jest taka, że wystawa będzie dostępna dla publiczności aż do 18 lutego 2018 roku. Tak więc jeśli z jakichś powodów nie zdążycie zobaczyć jej jeszcze w tym roku, będziecie mieli okazję na początku przyszłego.
David Lynch studiował sztuki piękne w Pennsylvania Academy of Fine Arts, gdzie jako dwudziestolatek zaczął tworzyć pierwsze animacje, ale ostatecznie związał się z kinem. Na nasze szczęście! Świat usłyszał o nim za sprawą pełnometrażowego debiutu fabularnego Głowa do wycierania, następnie przyszły Człowiek słoń, Diuna, Blue Velvet, Miasteczko Twin Peaks, Dzikość serca. Później pojawiła się Zagubiona autostrada, Prosta historia, itd.
Lynch za swój dorobek artystyczny był nie raz doceniany i nagradzany. Wystarczy wspomnieć tu choćby 4 nominacje do Oskara, nagrodę Złotej Palmy na Festiwalu w Cannes oraz nagrodę Césara. W 2000 roku pierwszy raz odwiedził Polskę. Od tamtej pory wielokrotnie gościł na festiwalu Camerimage, prezentując nie tylko filmy, ale też malarstwo i fotografię.
Lynch poza tym, że jest doskonałym reżyserem, jest także świetnym malarzem, rysownikiem, grafikiem i fotografikiem, kompozytorem muzyki i jej wykonawcą. Wystawa w Toruniu to jak do tej pory największa ekspozycja wszystkich nietuzinkowych aktywności artystycznych Lyncha.
W skład retrospektywnego pokazu dzieł wejdą m.in. obrazy olejne, akwarele, rysunki, litografie, fotografie, utwory muzyczne, reklamy, filmy krótkometrażowe oraz wideoklipy. Zapowiada się bardzo ekscytująco!