18. Wielkanocny Festiwal Beethovenowski w Warszawie

18. Wielkanocny Festiwal Ludwika van Beethovena (źródło: kulturalna.warszawa.pl)

18. Wielkanocny Festiwal Ludwika van Beethovena (źródło: kulturalna.warszawa.pl)

Od 6 kwietnia 2014 w Warszawie trwa jeden z najważniejszych festiwali muzycznych – Wielkanocny Festiwal Ludwika van Beethovena. W tegorocznym programie znalazło się 17 koncertów symfonicznych, kameralnych i recitali. Motywem przewodnim festiwalu jest idea wolności. I mimo, że festiwal trwa już od kilku dni, to może zdążycie jeszcze wybrać się na niektóre koncerty, gdyż potrwa on do 18 kwietnia. 

Pierwsza edycja jednego z najbardziej popularnych festiwali, a jednocześnie jednej z najważniejszych imprez muzycznych w Europie odbyła się w 1997 roku w ramach programu Kraków 2000 Europejskie Miasto Kultury. Inicjatorem wydarzenia była Elżbieta Penderecka. Po siedmiu latach, festiwal przeniesiono do Warszawy.

Na tegorocznej długiej i dość imponującej liście zaproszonych artystów znalazły się największe nazwiska, m.in. legendarnego dyrygenta Charlesa Dutoit, skrzypków Lisy Batiashvili i Daniela Hope, pianistów Andreasa Staiera oraz Fazila Saya. Nie zabrakło również hiszpańskiego Cuarteto Casals i Emerson String Quartet, jednego z najlepszych kwartetów smyczkowych przełomu wieków.

W tym roku największym wydarzeniem był występ (11 kwietnia) Royal Philharmonic Orchestra pod batutą Charlesa Dutoit. Na festiwalu gości także ceniona na świecie Rotterdam Philharmonic Orchestra, pod batutą Yannicka Nezet Seguina. Recitale fortepianowe dadzą Fazil Say i stały gość festiwalu Beethovenowskiego – Rudolf Buchbinder, który specjalnie dla warszawskiej publiczności wykona cztery sonaty fortepianowe patrona wydarzenia.

Na zakończenie festiwalu, czyli już w Wielki Piątek będzie można usłyszeć dwa utwory Haydna. Obok Kwartetu smyczkowego d-moll zabrzmi fenomenalne oratorium „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu”. Kompozycję zagra Leipziger Streichquartett.

Wszystkim koncertom (jak co roku) towarzyszyć będą kursy mistrzowskie prowadzone przez prof. Doris Yarick-Cross z Yale University School of Music.

 

Tagi , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.