Kolka wątrobowa to dolegliwość, która dotyka aż 15% społeczeństwa. Statystyki pokazują, że dolegliwość ta częściej występuje u kobiet, niż u mężczyzn. Najbardziej narażone na problemy z wątrobą są kobiety po 40 roku życia, choć oczywiście bolesna przypadłość może dopaść również kobiety młodsze.
Do czynników ryzyka wystąpienia kolki wątrobowej zalicza się otyłość, nadużywanie alkoholu, a także niezdrową dietę – bogatą w tłuszcze, a ubogą w składniki mineralne. Ból zazwyczaj pojawia się nagle i od razu jest bardzo silny. Zlokalizowany w górnej części brzucha lub po prawej stronie pod żebrami, bardzo często promieniuje do prawej łopatki.
Kolka wątrobowa zazwyczaj świadczy o kamicy pęcherzyka żółciowego lub stanie zapalnym. Jej objawy pojawiają się po zjedzeniu czegoś smażonego lub tłustego. Dzieje się tak dlatego, że pęcherzyk silnie się kurczy, by móc wypchnąć żółć, która pomaga w trawieniu tłuszczów. Jeśli kamień przeszkadza w wydostaniu się żółci, skurcze stają się coraz silniejsze i trudniejsze do zniesienia.
Jak sobie pomóc?
- Ciepłe okłady i lekkostrawna dieta
Na pewno pożądaną ulgę przyniesie ciepły okład na brzuch. Taki okład można wykonać przy pomocy termoforu, butelki wypełnionej ciepłą wodą lub poduszki elektrycznej. Pomocna będzie też kilkudniowa dieta, która zminimalizuje przykre dolegliwości. Zrezygnować należy z pokarmów stałych, a także słodzonych napojów i soków owocowych. Po kilku dniach można sięgnąć po gotowane warzywa i kleiki.
- Leki rozkurczowe i przeciwbólowe
Jeśli kolka wątrobowa bardzo dokucza, a co za tym idzie, ból jest nie do wytrzymywania, warto sięgnąć po lek przeciwbólowy i rozkurczowy, jak np. Buscopan. Lek ten działa na przyczynę bólu – silny skurcz mięśni. W przeciwieństwie do innych preparatów przeciwbólowych, nie tłumi bólu. Działa tylko tam gdzie jest potrzebny, przynosząc szybką ulgę w przykrej dolegliwości. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod tym adresem.
- Długotrwała zmiana diety
Warto także zastanowić się nad zmianą diety. Dietę tłuszczową należy zamienić na dietę bogatą w produkty białkowe. Osoby borykające się z kolką wątrobową powinny jeść więcej białego chudego mięsa, ryb oraz odtłuszczonych produktów mlecznych. Istotne jest także, aby poszczególne posiłki przygotowywać w sposób inny, niż smażenie na patelni. Najlepszą metodą na przygotowanie zdrowego dania jest gotowanie, ewentualnie pieczenie.