Alergia pokarmowa u niemowląt i małych dzieci nie jest traktowana jako choroba. Mimo to, potrafi bardzo utrudnić życie maluszkowi i jego rodzicom. Pojawia się wtedy, gdy system immunologiczny nie radzi sobie z trawieniem spożytego pokarmu. Skłonność do alergii bywa dziedziczna. Jeśli mama dziecka jest na coś uczulona, maluch najprawdopodobniej też będzie. Sygnały, że dziecko zmaga się z nietolerancją pokarmową są czasami mało charakterystyczne i mogą zmieniać się w czasie. Jakie są przyczyny i objawy alergii pokarmowej u niemowląt i małych dzieci? O tym poniżej.
Przyczyny alergii pokarmowej
Do rozwoju alergii pokarmowej u dzieci przyczyniają się zarówno wspomniane wcześniej czynniki genetyczne, jak również zbyt krótki okres karmienia piersią, dieta matki uboga w kwasy omega 3 oraz niektóre choroby zakaźne. Mało kto wie, że bardzo często za rozwojem alergii u dziecka stoją czynniki środowiskowe, w tym głównie zanieczyszczenia środowiska.
Najczęstszą jednak przyczyną rozwoju alergii jest niedojrzałość przewodu pokarmowego maluszka. W bardzo młodym organizmie jelita nie są szczelnie pokryte błoną śluzową, a sok żołądkowy zawiera zbyt mało przeciwciał IgA. W konsekwencji tego cząsteczki substancji wywołujących uczulenie, dostając się do krwiobiegu, wywołują objawy alergii.
Główne objawy alergii pokarmowej
Alergia pokarmowa u niemowląt i małych dzieci może objawiać się na wiele sposobów. Tak naprawdę każde dziecko może inaczej zareagować na uczulenie na pokarm. U jednych dzieci alergia będzie objawiać się biegunką i wymiotami. U innych – wysypką skórną (na twarzy, w zgięciach łokci lub pod kolanami). U jeszcze innych nieprawidłowościami ze strony układu oddechowego (świszczący oddech, śluzowy katar lub kaszel). Dzieci z alergią pokarmową mogą także cierpieć na uporczywe ulewania lub bolesne kolki. U takich dzieci mogą występować bóle i wzdęcia brzucha oraz obrzęki jamy ustnej. Typowym objawem alergii pokarmowej są również szorstkie i suche plamy na skórze (zwłaszcza za uszami).
Wszystkie objawy alergii pokarmowej są bardzo dokuczliwe, w efekcie czego powodują, że dziecko staje się bardziej marudne, niespokojnie, często płacze. Dzieci z alergią pokarmową wykazują słaby przyrost na wadze. Mają też problemy ze snem. Często u takich dzieci występuje podwyższona temperatura ciała.