Gry wyobraźni. Kolekcja Andrzeja Rzepkowskiego i Muzeum Plakatu w Wilanowie

Wystawa: Gry Wyobraźni (źródło: kulturalna.warszawa.pl)

Wystawa: Gry Wyobraźni (źródło: kulturalna.warszawa.pl)

Od teraz, aż do 2 marca 2014 Muzeum  Plakatu w Wilanowie będzie nie lada gratką dla wszystkich miłośników kart… nie tylko hazardzistów. Wszystko za sprawą nowej wystawy, której prawdziwymi gwiazdami będą karty do gry. Nie są to jednak pierwsze lepsze karty, lecz te do podziwiania: reprinty najstarszych europejskich talii, narzędzia służące do gry, jak również najpiękniejsze kolekcjonerskie edycje. To jedyna taka okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć karty pochodzące z rozmaitych okresów, łącznie z XVI i XVII wiekiem. Brzmi kusząco? I to nie wszystko! Wśród twórców sami wybitni artyści, z Salvadorem Dali na czele.

Wśród okazów kolekcjonerskich, możemy podziwiać również karty zaprojektowane przez samą królową Małgorzatę II, jak i projektanta Paula Gaultiera. Obok kart zgromadzonych przez Andrzeja Rzepkowskiego, na wystawie znajdziemy też przyrządy służące tej rozrywce (m.in. XIX wieczne prasy do kart, podajniki do kart z początku XX wieku) oraz przedmioty i dzieła sztuki, w których projektowaniu wykorzystano motyw kart do gry (m.in. serwisy z motywem karcianym, popielniczki, pudełeczka, itp.).

W Muzeum Plakatu w Wilanowie czeka na nas kawał prawdziwej historii… niesamowity świat kart, ukazujący nie tylko ich różnorodność, ale także cudowny ich rozwój i wpływ na projektowanie graficzne.

Zaskoczeniem dla odwiedzających wystawę będą na pewno opakowania Wedla z epoki dwudziestolecia, programy teatralne, porcelana – wszystkie okraszone karcianą symboliką. Miłą niespodzianką mogą być książki: powieści, druki religijne, opracowania dotyczące historii kart.

Na wystawie w Muzeum Wilanowa nie mogło zabraknąć plakatów, zwłaszcza, że ich projektanci inspirowali się światem kart. Wykorzystywali oni karty figuralne i system kolorów, czy postać jokera. W zdecydowanej większości są to dzieła zapowiadające sztuki operowe, filmowe i teatralne.

Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń kulturalnych. Wśród nich dość ciekawie zapowiadają się warsztaty dla dzieci dotyczące projektowania kart oraz wykłady o historii kart – nie tylko dla fanów historii. Ceny biletów są bardzo przystępne. Za bilet ulgowy zapłacimy 7 zł, zaś za bilet normalny 10zł.

 

 

Tagi , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.