Terapia par, czyli jak być szczęśliwym we dwoje

psychoterapia dla par

Każdy z nas zna bajkę kończącą się słowami: żyli długo i szczęśliwie. Niestety w realnym życiu nie zawsze długo idzie w parze ze szczęśliwie. Bardzo często codzienność tłamsi to, co było na początku. Życie konfrontuje nas z rozmaitymi ograniczeniami, wadami partnera, własnymi oczekiwaniami. Miodowy miesiąc nie trwa wiecznie, ale nie jest to powód do tego, żeby od razu się rozstawać. Na własne życzenie sami możemy przedłużyć miodowe czasy lub wypracować je od nowa. W jaki sposób? Na przykład idąc na terapię dla par. 

Psychoterapia par skierowana jest do osób, które pomimo podejmowanych prób naprawienia relacji w związku nie mogą dojść do porozumienia. Warto pamiętać, że jak to mawiała moja babcia „wszystko jest dla ludzi”. Czasami pomoc osoby, która spojrzy na nasz związek z boku może być bardzo budująca. Spotkania z terapeutą pomagają bowiem przełamać bariery komunikacyjne i emocjonalne, a także pozwalają usunąć przyczyny konfliktu. Bardzo często pomagają nauczyć się funkcjonowania w związku z korzyścią dla obojga partnerów, co nie zawsze jest takie proste. Rozmowa z psychoterapeutą daje szansę na zmiany. Pozwala inaczej spojrzeć na kryzys, zrozumieć uczucia, myśli i potrzeby partnera. Taka psychoterapia par pozwala uświadomić sobie istniejący problem, a co za tym idzie – rozwiązać go. Pamiętajcie, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Liczą się chęci i jeśli tylko będziecie chcieli spróbować, wszystko się uda.

Dlaczego terapia par, a nie spotkania indywidualne?

To proste. Ta pierwsza skupia całą uwagę na temacie relacji dwojga ludzi. Bada co łączy, a co dzieli dwie osoby. Co więcej – odkrywa, kim partnerzy są w stosunku do siebie, jakie mają związane z relacją nadzieje, a jakie lęki. W tego typu psychoterapii nie chodzi o doskonalenie jednostek, jak ma to miejsce w przypadku terapii indywidualnej. W terapii par chodzi o poprawienie relacji między dwojgiem osób, o zrozumienie potrzeb każdego z nich, itd. Tutaj buduje się relacje, a nie indywidualne zachowanie.

Kiedy udać się na terapię dla par?

Najłatwiej byłoby powiedzieć, że wtedy, kiedy poczujecie taką potrzebę. Jednakże istnieje szereg sygnałów świadczących o tym, że wasz związek potrzebuje natychmiastowego wsparcia. Są to m.in

– potrzeby jednego z partnerów nie są respektowane

– partnerzy często się kłócą i krzywdzą nawzajem

– partnerzy nie odczuwają satysfakcji w życiu seksualnym

– w związku brakuje zaufania lub zrozumienia, a partnerzy nie wspierają się nawzajem

– jeden z partnerów dopuścił się zdrady

– partnerzy zastanawiają się czy nadal być ze sobą, czy się rozstać

– partnerzy chcą poprawić jakość relacji, ale sami nie potrafią tego zrobić

– partnerzy chcą znaleźć sposób, aby zapobiec pogłębianiu istniejących trudności

Jak wyglądają spotkania z terapeutą?

Oczywiście wszystko zależy od szkoły stosowanej przez terapeutę. To on ustala, w jaki sposób będą wyglądały spotkania. Najczęściej jednak takie spotkanie trwa około 60-80 minut. Pierwsze spotkanie jest czymś w rodzaju konsultacji i służy temu, aby terapeuta mógł poznać parę. W trakcie takiego spotkania, partnerzy proszeni są o to, aby opowiedzieć o swoim związku, jego historii i problemach. Kolejne spotkania polegają głównie na rozmowie, podczas której każdy z parterów ma szansę na wypowiedzenie się. W trakcie spotkań terapeuta może również zadawać parze rozmaite zadania, które pozwolą mu sprawdzić partnerów, jak reagują w konkretnej sytuacji, czy potrafią wspólnie poradzić sobie z problemem, itp. Niektórzy terapeuci zadają również tzw. „zadania domowe”.

Należy pamiętać, że terapeuta nie jest od tego, aby za was wykonać całą pracę. Jego zadaniem jest dawanie bodźców i impulsów do działania i zmiany nawykowego myślenia. Cała reszta należy do was.

Jeśli interesuje was psychoterapia par w Warszawie, polecam wam Poradnię Psychologiczną „Strefa Myśli”. Więcej na jej temat, jak również na temat oferowanych przez nią terapii, przeczytacie tutaj: http://www.strefamysli.pl/oferta/psychoterapia.html

 

 

Tagi , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.