Herbata czerwona potocznie nazywana pogromcą tłuszczu jest herbatą półfermentowaną. Największym uznaniem wśród czerwonych herbat cieszy się chińska Pu-Erh z ojczyzną w południowej prowincji Chin.
Ten jakże niezwykły napój znany był już w czasach dynastii Tang. Wówczas sięgać po nią mógł jedynie cesarz, nikt inny. Co ciekawe, gdy zwykły obywatel próbował spożyć trunek, narażał się na surową karę. A jak jest dziś? Całe szczęście herbata czerwona dostępna jest dla każdego, bez względu na płeć, wiek, czy status społeczny. Można kupić ją zarówno w aptece, jak i supermarkecie. Wiele osób decyduje się na czerwoną herbatę głównie ze względu na jej właściwości odchudzające. Trzeba przyznać, że działanie czerwonego napoju na tkankę tłuszczową jest zadziwiające! Licznie przeprowadzone badania wykazały, że regularne picie Pu-Erh zmniejsza masę ciała i pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów.
Mało kto wie, że czerwona herbata ma dobroczynny wpływ nie tylko na gubienie kilogramów… Ze względu na zawartość wapnia i fluoru pomaga także budować mocne kości i zęby. Co więcej, czerwony napój pozwala zachować wyśmienitą kondycję skóry i włosów, doskonale oczyszcza organizm z toksyn, a także obniża poziom złego cholesterolu we krwi. I to nie koniec. Czerwona herbata pomaga wzmocnić naczynia krwionośne, pobudza procesy trawienne, poprawia pamięć, wzmacnia organizm i łagodzi skutki spożycia alkoholu. Jest w stanie ochronić wątrobę przed uszkodzeniem, a także pozwala zachować zdrową i gładką skórę, jednocześnie łagodząc wszelkie niedoskonałości, z trądzikiem i świądem na czele.
Warto w tym miejscu wspomnieć o jeszcze jednej, niezwykle istotnej kwestii. Lekarze potwierdzają fakt, że czerwony napój rodem z Chin pozwala chronić organizm przed nowotworami. Nie tylko niszczy nowotwór w zarodku, ale również niszczy komórki nowotworowe bez szkody dla otaczających je komórek zdrowych.
Jak parzyć czerwoną herbatę? W przeciwieństwie do herbaty zielonej, nie ma tu żadnych szczególnych wytycznych. Na jedną filiżankę przypada płaska łyżeczka herbaty, którą zalewa się wodą o temperaturze około 95 stopni. Aby herbata dobrze się zaparzyła, należy odstawić ją na 5 minut. Po tym czasie można już spokojnie raczyć się wyrazistym, choć nieco specyficznym smakiem czerwonego napoju. Zgodnie z zaleceniami Chińczyków, herbatę najlepiej pić bez żadnych dodatków, nawet cukru, bowiem neutralizuje on większość jej właściwości.
Jak często pić czerwoną herbatę? Ci, co się na tym znają zalecają spożywanie od 3 do 5 filiżanek czerwonego napoju dziennie. Taka dawka dobroczynnej herbaty nie tylko ogrzeje nasze ciało, odpowiednio zadziała na organizm, ale także poprawi nastrój.