Emocje, terapia, związki – serial „Bez tajemnic”

serial psychoterapia

Serial „Bez tajemnic” – źródło: HBO.com

Współcześni mieszkańcy wielkich miast jak mało kto w historii ludzkości poświęcają dużo czasu i energii na wnikliwą analizę własnych emocji. Metody opracowane przez Zygmunta Freuda i Ericha Fromma zostały przyjęte dość powszechnie i z czasem zaakceptowane jako skuteczna forma pomocy w poprawie samopoczucia. W Polsce jest to temat często omijany i nadal raczej przedmiot wstydu, tym bardziej realizacja serialu „Bez tajemnic” jest ważnym wydarzeniem.

Tworzony dla stacji HBO w Polsce serial zakończył swoją emisję pod koniec 2013 roku, jednak dopiero pod koniec ubiegłego mogliśmy zaopatrzyć się w DVD ze wszystkimi trzema sezonami produkcji. Nie jest to oryginalny koncept, ponieważ całość oparta jest na izraelskim tytule „Be Tipul”, który był emitowany na antenie HOT 3 w latach 2005-06. Amerykańskie HBO kupiło format i zrealizowała go w 2008 roku jako „In treatment”. W główną rolę wcielił się Gabriel Byrne, a kolejne wersje pojawiły się na ekranach widzów w Serbii, Holandii, Rumunii, Czech i Argentyny.

Seriale zazwyczaj ograniczają się do formy teatralnej rozmowy i jednego wnętrza ze względów budżetowych. Nie można o takie restrykcje podejrzewać akurat w tym wypadku, zdecydowanie ujęcie fabuły i akcji w serie intymnych rozmów ma w tym wypadku głębsze uzasadnienie. I tak jest w istocie, ponieważ serial „Bez tajemnic” jest wiernym odwzorowaniem atmosfery sesji terapeutycznej, a wrażenie podglądania wiwisekcji duszy obcych ludzi jest przejmujące od pierwszej minuty.

Niemała w tym zasługa odtwórców głównych ról, w szczególności grającego psychoterapeutę Andrzeja Wolskiego Jerzego Radziwiłowicza. Jego spokojna, stonowana tonacja świetnie kontrastuje z ilością dramatów i ukrywanym gniewem towarzyszącym mu poza praktyką zawodową. Właśnie przesuwanie akcentów między wątkami dotyczącymi głównego bohatera, a jego pacjentów stanowi o sile serialu.

Nie sposób wspomnieć o prawdziwej plejadzie gwiazd, która przewija się przez gabinet doktora Wolskiego. W kolejnych odcinkach poznajemy sekrety postaci granych choćby przez Krystynę Jandę, Magdalenę Cielecką, Janusza Gajosa, Marcina Dorocińskiego, Kingę Preis czy Maciej Stuhra. Na pewno popularność serialu przełożyła się na wzrost liczby klientów korzystających z sesji indywidualnych czy psychoterapii dla par. Warszawa, Olsztyn, Skwierzyna czy Wolin – w każdym miejscu w Polsce znajdziemy te same problemy i te same dramaty, choćby dla tej konstatacji warto wejść w skomplikowany świat „Bez tajemnic”.

Tagi , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.