Malta Festiwal Poznań to przede wszystkim święto teatru, ale też święto muzyki i tańca. Na tegorocznym Festiwalu wystąpi Damon Albarn, wokalista Blur i współzałożyciel Gorillaz, a także ikona tańca współczesnego Anne Teresa De Keersmaeker. Zgodnie z tym, co piszą organizatorzy, celem Festiwalu jest zapraszanie do konfrontacji z tym, czego dobrze nie znamy i do spojrzenia na otaczający nas świat w sposób całościowy, a nie tylko wyrywkowy. Jeśli jeszcze nie zawitaliście do Poznania, w każdej chwili możecie nadrobić zaległości. Tegoroczna Malta potrwa bowiem aż do 29 czerwca.
Nie wiem czy kiedykolwiek mieliście okazję uczestniczyć w tym wyjątkowym Festiwalu. Ja byłam kilka razy i muszę przyznać, że wrażenia są nie do opisania. Z założenia Malta miała być świętem teatru, aczkolwiek od kilku już lat na Festiwalu świętuje się również inne dziedziny sztuki, jak wspomniany wcześniej taniec, czy muzykę. Sam Festiwal ma prawie tyle samo lat, co wolna Polska. W tym roku świętujemy już 24 edycję tego wyjątkowego wydarzenia.
Od kilku lat MFP ma temat przewodni, czyli tzw. „idiom”. W tym roku jest to Ameryka Łacińska. To właśnie wokół niej będą działy się spektakle i rozmaite akcje, bardzo często z czynnym udziałem publiczności. Artyści z Ameryki Łacińskiej pomogą nam zweryfikować własne poglądy, pozycje, a także poszerzyć nasze spektrum widzenia. Wywołany do tablicy idiom z kolei ma swojego kuratora. Tym razem jest nim światowej sławy argentyński performer Rodrigo Garcia. W swojej twórczości w bardzo osobisty i zaangażowany sposób poddaje ostrej diagnozie kapitalizm, wyzysk, niesprawiedliwość i globalne reguły rządzące światem, które postrzega jako miejsce podporządkowane żądzy zysku.
W Ameryce Łacińskiej życie toczy się na ulicach do późnych godzin nocnych. W tym roku energia tamtych ulic zostanie przeniesiona na nasze polskie podwórko, a dokładnie na Plac Wolności. To na nim rozegrają się liczne gry kryjące się pod dość tajemniczą nazwą „Nocne zgrywy”. Do ostatniego dnia Festiwalu będzie można również oglądać instalację składającą się z 20 całunów, na których zostały wydrukowane wizerunki kobiet. Wielkoformatowe zdjęcia twarzy pokazanych ze zbliżenia wytwarzają szczególny rodzaj obecności. Za każdym z nich kryje się okrutna historia. Kobiety z fotografii były świadkami zabójstw osób, które kochały, rozmaitych tortur i cierpienia. Instalacja „Sudarios” odwołuje się do relacji między obrazem, śmiercią, a przetrwaniem.
Wolny czas warto zarezerwować na 22 i 29 czerwca, kiedy to odbędzie się kolejna edycja śniadań na Placu Wolności. W tym roku ma królować różnorodność. Smaczne co nie co znajdą dla siebie zarówno amatorzy owsianki i złocistych gofrów, jak i fani kulinarnych nowinek i eksperymentów. W tym roku organizatorzy Festiwalu zaprosili do współpracy znanych poznańskich propagatorów rozpieszczania podniebienia. Kogo dokładnie? Tego jeszcze nie wiadomo. Wiadomość ta ma być niespodzianką J
Każda edycja Malty, łącznie z tą, która właśnie trwa jest zaproszeniem do rozmowy i świętowania. Każda edycja tworzy niezapomniany obraz wspomnień, przeżyć i odczuć. Wystarczy raz wziąć udział w Festiwalu, aby pozostał on w nas na zawsze. Warto więc skorzystać z zaproszenia i wybrać się do Poznania. Uczta duszy i ciała gwarantowana!
Więcej informacji na temat tegorocznej edycji Malty, znajdziecie pod adresem: http://malta-festival.pl/pl