Fryderyki 2014 rozdane! Wielki triumf Dawida Podsiadło

Fryderyki 2014 (źródło: magazine.wimp.pl)

Fryderyki 2014 (źródło: magazine.wimp.pl)

Nagrody muzyczne Fryderyki wróciły na salony, a raczej do Sali Kongresowej, w której to dawno już nie gościły. Dokładnie wczoraj 24 kwietnia po raz 20-ty nagrodzono najlepszych artystów muzycznych sceny polskiej. Największym wygranym  wieczoru stał się młodziutki Dawid Podsiadło, który zgarnął aż 4 statuetki w kategoriach: Artysta Roku, Utwór Roku, Debiut Roku oraz Album Roku. Trzeba przyznać, że jest to bardzo imponujący wynik. Dawid ma zaledwie 20 lat, a więc tyle, ile same Fryderyki!!! 

Zaskoczenia nie było w kategorii muzyki jazzowej. Nie można była nie nagrodzić artysty, który nie tak dawno temu zdobył prestiżową Nagrodę Grammy. Mowa oczywiście o Włodku Pawliku. W muzyce poważnej triumfował Piotr Beczała. Złotymi Fryderykami uhonorowano niedawno zmarłego Marka Jackowskiego, a także Jarka Śmietanę i Konstantego Andrzeja Kulkę.

20. jubileuszowa gala zgromadziła całą śmietankę towarzyską, z czołówką muzyków, kompozytorów i autorów na czele. Nie zabrakło też dziennikarzy i producentów muzycznych. Na gali po raz pierwszy pojawiła się Ania Wyszkoni. Po długiej nieobecności w mediach, pojawiła się także cudowna Monika Brodka. Na scenie wystąpili m.in. Edyta Bartosiewicz, Anna Maria Jopek, Gaba Kulka, Tomasz Makowiecki oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej. Dawidowi Podsiadło towarzyszyła nie tylko dumna mama, ale także dziewczyna Ewelina. Galę poprowadziła Kayah, a towarzyszył jej Tomasz Kammel. Muszę przyznać, że piosenkarka wypadła dość dobrze w roli konferansjerki. Głosem gali był Piotr Metz. Wśród wręczających znalazły się takie gwiazdy, jak: Sebastian Karpiel Bułecka, Artur Rojek, Ania Dąbrowska, Maria Sadowska, Tymon Tymański, Justyna Steczkowska (jak zawsze olśniewająca), Andrzej Piaseczny oraz Jan Ptaszyn Wróblewski.

Oto lista nagrodzonych:

Album roku – Dawid Podsiadło – Comfort And Happiness
Przebój roku – Dawid Podsiadło – Trójkąty i Kwadraty
Debiut roku – Dawid Podsiadło
Artysta roku muzyka rozrywkowa – Dawid Podsiadło
Złoty Fryderyk – Marek Jackowski
Jazzowy album roku – Dominik Wania
Jazzowy debiut roku – Dominik Wania
Artysta roku muzyka jazzowa – Włodek Pawlik
Złoty Fryderyk jazz – Jarosław Śmietana
Album roku muzyka współczesna – Piotr Moss – „Chagall For Strings”
Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej – Marian Borkowski
Złoty Fryderyk muzyka klasyczna – Konstanty Kulka
Artysta Roku muzyka poważna – Piotr Beczała

Tagi , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.