Jak przetrwać święta i nie oszaleć

mama z dwójką dzieci uśmiechnięci dekorują pierniczki - jak przetrwać święta

Święta Bożego Narodzenia to cudowny i magiczny czas. Niestety, bardzo często banalne z pozoru sprawy potrafią sprawić, że wyjątkowy czar świąt pryska w oka mgnieniu. Najczęściej głównym winowajcą jest stres. Większość z nas ma zbyt wygórowane oczekiwania odnośnie świąt. Chcemy, żeby wszystko było perfekcyjne i profesjonalne – najlepsze. Stajemy na rzęsach, aby dopiąć wszystko na ostatni guzik. Zapominamy przy tym, że jesteśmy tylko ludźmi i bez względu na to, jak bardzo byśmy się nie starali, to istnieje ryzyko, że tu coś się przypali, a tam zawali. Takie życie. Same przygotowania do świąt sprawiają, że jesteśmy bardziej drażliwi i skorzy do kłótni. A stąd już niedaleka droga do katastrofy. Jeśli chcesz wiedzieć, jak przetrwać święta (więcej), nie zwariować i przy okazji nie nabawić się wrzodów żołądka, koniecznie przeczytaj poniższy poradnik 🙂

  1. Nie ulegaj presji, czyli nie daj się zwariować

Na pytanie: jak przetrwać święta, jedyną słuszną odpowiedzią wydaje się być – nie ulegaj presji! Nie startujesz w zawodach na najlepsze ciasto czy najładniej udekorowany stół wigilijny. Nie startujesz też w konkursie pt. kto więcej potraw ugotuje. Nie zdążysz odświeżyć dywanu? A myślisz, że w ogóle ktoś na to zwróci uwagę? Goście też nie zwrócą uwagi na to, że na choince wiszą bombki z zeszłego roku, a nie nowiutkie, świeżutkie z tegorocznej kolekcji. W trakcie kolacji wigilijnej też nie musisz wyglądać jak z katalogu mody. Wyluzuj! Święta to nie zawody. Nie daj się zwariować. Czerp z nich przyjemność. Jeśli na coś nie masz ochoty, nie zmuszaj się by to zrobić.

  1. Nie wszystko musisz!

Zanim zabierzesz się za cokolwiek, zrób listę zadań do wykonania. Następnie wybierz z niej 3-4 zadania, których niewykonanie nie spowoduje końca świata. Uwierz, że świat się nie skończy, jeśli nie umyjesz okien. Świat się nie skończy, jeśli przygotujesz jedną rybną potrawę zamiast czterech. Naprawdę, nie musisz robić wszystkiego. Święta tak czy siak się odbędą i na pewno będą udane. Na nic się zda twój wysiłek, jeśli nie będziesz mieć siły na wspólne rozmowy i zabawy z rodziną. Pamiętaj też, że zawsze możesz poprosić innych o pomoc. Podziel obowiązki, np. mama gotuje barszcz, ciotka przynosi pierogi, a kuzynka kutię.

jak przetrwać święta zastanawia się pani na plakacie ze szczotka i wiadrem

  1. Mniej a lepiej

Większość z nas gotuje więcej niż jest w stanie zjeść. Przemyśl więc świąteczne menu i zadaj sobie pytanie, czy faktycznie zjecie wszystko, co zostało zaplanowane. Pomyśl, czy zawsze wszystko zjadaliście, a może jednak coś zdarzało się wam wyrzucić? Przemyśl, co najchętniej zjadacie, a bez czego się obejdziecie. To także ułatwi sprawę. Święta to tylko dwa dni!

  1. To nie jest film

Media mają skłonność do kreowania idealnego świata. Twoje święta nie muszą wyglądać jak te z reklamy czy filmu. Nie musisz mieć choinki ociekającej złotem i lampionów ustawionych w każdym kącie. Niech nie będzie tak, by forma przerosła treść. Nie musisz też zapraszać od razu wszystkie ciotki, ciotki ciotek i kuzynki ciotek. Ogranicz się do najbliższej rodziny, z którą czujesz się swobodnie, a na pewno nie zwariujesz. I co ważne – nie będziesz musiała udawać perfekcyjnej pani domu.

  1. Zaplanuj odpoczynek

Jak przetrwać święta? Znajdując czas na odpoczynek. Nie samym gotowaniem człowiek żyje. Nie samym sprzątaniem człowiek żyje. Znajdź w tym wszystkim chwilę dla siebie. Zrób sobie relaksującą kąpiel. Zaplanuj wieczór filmowy. Zrób coś, co cię zrelaksuje. Nie rezygnuj z tego. Niech odpoczynek i relaks będą dla Ciebie najważniejszym obowiązkiem.

 

Tagi , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.