Z pewnością znacie bajkę „Jak wytresować smoka”. W dzisiejszym poście spróbujemy zastanowić się jednak nie nad smokami, a nad tym, jak wytresować, a raczej wychować kota. Kociaki to jedne z najbardziej lubianych i cenionych zwierząt. Czyste, niezależne, szalenie inteligentne – są ważnym członkiem rodziny. Decydując się na przyjęcie ich pod dach własnego domu, jesteśmy zobligowani zapewnić im to, co najlepsze.
Wychowanie kota zazwyczaj odbywa się samoczynnie, jednakże my również możemy pomóc naszemu milusińskiemu zaadoptować się w nowych warunkach i odnaleźć w zupełnie nowej dla niego sytuacji. Decydując się na wychowanie kota, musimy pamiętać o jednym – niektóre zachowania naszego zwierzaka są wrodzone, a co za tym idzie, nie można ich zmienić. Liczne artykuły o kotach mówią, że musimy umożliwić zwierzakom zaspokojenie naturalnych potrzeb w akceptowany przez nas sposób. Nie możemy jednak pozwalać im na zbyt wiele.
Nagradzamy – nie bijemy
Wychowując kociaka trzeba być stanowczym i pokazać kto jest najważniejszy w domu. Uczenie zwierzaka poszczególnych zachowań powinno odbywać się na zasadzie kar i nagród. Karą nie może być jednak bicie. Wrażliwość kota na ból jest olbrzymia, a jego psychika nie znosi przymusu fizycznego. Jeśli kociak zrobi coś karygodnego, wówczas możemy psiknąć na niego z rozpylacza do kwiatów. Nie możemy jednak nigdy podnieść na niego ręki. Ton głosu podczas wydawania różnych komend powinien być stanowczy tak, żeby kot wiedział, czego się od niego oczekuje, ale jednocześnie nie powinien być zbyt ostry i agresywny, żeby nie wystarczył malucha.
Nauka toalety
Wychowanie to nie tylko pokazanie, co można, a czego nie. To również nauczenie kota korzystania z kuwety. Zazwyczaj nie jest to trudne i nie wymaga wysiłku, gdyż koty z natury są bardzo czyste. To my musimy pamiętać o regularnym sprzątaniu kuwety. Gdy nie zostanie ona uprzątnięta, koty czyścioszki po prostu z niej nie skorzystają. Istnieje wówczas ryzyko, że swoje potrzeby załatwią gdzieś obok kuwety.
Dostarczamy rozrywkę
Wychowując kota należy zapewnić mu także odpowiednią porcję rozrywki w postaci zabawy. Jeśli tego nie zrobimy, same wpadną na pomysł urozmaicenia sobie życia, co nie zawsze będzie przyjemne również dla nas. Koty uwielbiają polować, bo to leży w ich naturze. Jeśli nie dostarczymy im w domu obiektów do polowania (np. sztucznych myszek), wówczas uciekną z domu i przyniosą nam mysz złowioną w ogrodzie czy na podwórku. A jeśli nie wymkną się z domu, wówczas polowanie urządzą w naszych czterech kątach. Wdzięcznym obiektem do polowania staną się dla nich nie tylko kwiaty i roślinki zasadzone w doniczkach i stojące na parapecie, ale także powiewające zasłony i firanki lub nasze własne stopy ruszające się pod kołdrą.
Zapobiegamy niszczeniom mebli
Kolejną ważną kwestią jest instynkt drapania. Drapanie służy kotom do rozciągania mięśni, a także ścierania pazurków. Nie oduczymy kota drapania. Jedyne co możemy zrobić, to zapewnić mu specjalne drapaki, w które będzie mógł regularnie drapać do woli, nie przyprawiając nas o zawał czy ból głowy. Jeśli nie postaramy się o gadżety do drapania, kot w celu zaspokojenie natury, będzie drapał meble, kanapy, dywany i wszystko inne, co tylko uzna za godne do drapania.
Podsumowując – wychowanie kota nie może polegać na odebraniu mu prawa do robienia tego, co jest zgodne z jego naturą, a na umiejętnym modyfikowaniu tych naturalnych popędów.
Ciekawe artykuły o kotach znajdziecie tutaj: https://www.kociarze.pl/forum/category/4