Już niedługo najgorętsza noc w roku, czyli Noc Muzeów!

Noc Muzeów (źródło: www.mmwarszawa.pl)

Noc Muzeów (źródło: www.mmwarszawa.pl)

Już 17 maja rozpocznie się długo wyczekiwana noc – Noc Muzeów. Tego dnia w godzinach wieczornych i nocnych na Warszawiaków (choć nie tylko) czeka wiele atrakcji. Przygotujcie się na dużą dawkę wrażeń i zaskoczeń. W samej stolicy będzie otwartych ponad 200 miejsc związanych z szeroko rozumianą sztuką: muzeów, galerii, urzędów i miejsc, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Warto więc zarezerwować sobie trochę czasu i zasmakować tego, czego wcześniej nie mieliśmy okazji poznać. Ratusz w Warszawie podczas tegorocznej (już jedenastej) edycji Nocy Muzeów chce upamiętnić 70. rocznicę Powstania Warszawskiego, jak również 25. rocznicę Wolnej Polski. 

Gdzie warto się wybrać? Na pewno miejscem wartym odwiedzenia jest Muzeum Plakatu w Wilanowie, które zaprasza na zwiedzanie 2 wystaw dostępnych dla publiczności jedynie do 18 maja. W wilanowskim muzeum będziemy mogli zobaczyć m.in. 100 najlepszych plakatów europejskich i amerykańskich z lat 1945-1990, a także plakaty i projekty z lat 1966-2013. I to nie wszystko. Muzeum Plakatu specjalnie na Noc Muzeów przygotowało projekty multimedialne dotyczące sztuki plakatu.

Sporo atrakcji przygotowało również Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni. Podczas Nocy Muzeów przypomniane zostaną mokotowskie losy insurekcji kościuszkowskiej – powstania narodowego przeciw Rosji i Prusom z 1794 roku.

Po raz drugi w akcji Noc Muzeów uczestniczy dzielnica Ursynów. W tym roku specjalnie z tej okazji zostanie otwarte Muzeum Ursynowa. Na Ursynowie odbędą się również liczne atrakcje, m.in. 1,5 godzinna wycieczka autokarowa amerykańskim school busem z Burmistrzem Ursynowa w roli przewodnika, nocne zwiedzanie Ratusza Dzielnicy Ursynów, mini warsztaty pracy z kamerą i montażem telewizyjnym, nocne granie w gry bez prądu (planszowe i figurowe) oraz wystawa eksponatów siatkarskich w Klubokawiarni Volley-Bajka.

W tym roku warto odwiedzić także Muzeum Narodowe. Miejsce to będzie czynne aż do godziny 2 w nocy. Otwarte zostaną również drzwi do Muzeum Wojska Polskiego. Podczas zwiedzania będzie można zobaczyć m.in. ekspozycję „Aleksander Gierymski 1850-1901” oraz specjalny pokaz oryginalnych XIX wiecznych fotografii. Dla zwiedzających dostępne będą także stałe ekspozycje, jak Galeria Sztuki Średniowiecznej, Galeria Dawnego Malarstwa Europejskiego, Galeria Sztuki XIX wieku oraz Galeria Sztuki XX i XXI wieku. Noc Muzeów w Muzeum Narodowym rozpocznie się od „Wieczorynki  w muzeum” – zajęć dla dzieci w wieku 5-12 lat. Dzieci będą mogły nie tylko spotkać jednorożca, czy błazna, ale także zajrzeć do garderoby wytwornych dam i romantycznych kawalerów. Co więcej, będą mogły stworzyć także swoje własne dzieło sztuki.

W Noc Muzeów 2014 będzie miało miejsce otwarcie nowej ekspozycji „Barbakan i mury Starej Warszawy. Losy zabytku”. Wystawa prezentuje losy warszawskiego Barbakanu i murów obronnych Starego Miasta. Poprzez stare fotografie, makiety, dokumentację architektoniczną i kroniki filmowe, obrazuje proces przekształcania obiektów pełniących pierwotnie jedynie funkcje obronne w symbole historii i tożsamość miasta.

 

Tagi , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.