Abel Korzeniowski – pan od „Samotnego mężczyzny”

W Ablu Korzeniowskim zakochałam się w momencie, kiedy w kinie obejrzałam „Samotnego mężczyznę”. Nie, wróć. W Ablu Korzeniowskim zakochałam się już w trakcie oglądania „Samotnego mężczyzny”, kiedy to bardziej niż na filmie, skupiłam się na jego muzyce. Mroczna, tajemnicza, porywająca, wykręcająca wnętrzności, a z drugiej strony uspokajająca, kojąca… Taka była muzyka płynąca z kinowych głośników. Wiedziałam, że pierwszym, co muszę zrobić po powrocie do domu jest sprawdzenie, kim jest autor tak pięknych i fenomenalnych dźwięków…

Abel Adam Korzeniowski

 

Abel Korzeniowski, a właściwie Adam Korzeniowski (bo o nim właśnie mowa) to polski muzyk i kompozytor filmowo-teatralny, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli, a także studiów kompozytorskich pod kierunkiem samego Krzysztofa Pendereckiego. Stypendysta. W roku 1998 otrzymał stypendium twórcze prezydenta miasta Krakowa w dziedzinie kompozycji. Można śmiało powiedzieć, że muzykę ma we krwi, gdyż urodził się w iście muzycznej rodzinie. Jego dwaj bracia są także z muzyką związani.

Jego utwory były wykonywane w trakcie najważniejszych i najbardziej prestiżowych festiwali muzycznych w Polsce i na świecie. Korzeniowskiego grano m.in. w Niemczech, Mołdawii, Słowacji, Ukrainie i Białorusi.

Korzeniowski, poza wspomnianym wcześniej „Samotnym mężczyzną”, udoskonalił również inne filmy, m.in. „Duże zwierzę”, „Człowiek, którego nie ma”, „Anioł w Krakowie”, „Pogoda na jutro” oraz „Metropolis”. Z kompozycji teatralnych warto wymienić takie spektakle, jak: „Wesołe kumoszki z Windsoru”, „Burza” oraz „Makbet”.

W 2000 roku Abel Korzeniowski został uhonorowany Lwami Gdańskimi na XXV Festiwalu Filmów Fabularnych za muzykę do filmu „Duże zwierzę” w reżyserii Jerzego Stuhra. W 2001 roku otrzymał nominację do nagrody Złote Kaczki miesięcznika Film. W tym samym roku został uznany przez magazyn Cinema jednym z siedmiu topowych polskich kompozytorów muzyki filmowej. W 2002 roku otrzymał Ludwika, krakowską nagrodę teatralną za muzykę do spektaklu Kafka.

Należy w tym miejscu podkreślić, że ogromnym osiągnięciem polskiego kompozytora są 2 nominacje do Złotych Globów. W 2010 roku nominacja została przyznana za muzykę do filmu „Samotny mężczyzna”, a w 2012 roku za muzykę do filmu W.E.

Abel Korzeniowski od kilku już lat mieszka i komponuje w Los Angeles.

Tagi , .Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Abel Korzeniowski – pan od „Samotnego mężczyzny”

  1. Lunia mówi:

    Ja również zakochałam się w Ablu Korzeniowskim po filmie Samotny mężczyzna. Nabyłam nawet ścieżkę dźwiękową z tego filmu i słucham po dziś dzień. Coś pięknego…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.