Ból dorastania, czyli „Sekretne życie pszczół”

Sekretne życie pszczół (źródło: pinterest)

Sekretne życie pszczół (źródło: pinterest)

Na początek pytanie: z czym wam się kojarzy kino familijne? Z przesadną słodyczą, kiczem, a może nudą? Większość osób na samo hasło „kino familijne” dostaje mdłości. A wystarczy tylko obejrzeć film „Sekretne życie pszczół”, aby całkowicie zmienić zdanie. W ekranizacji powieści Sue Monk Kidd, na pozór słodka i idealistyczna historia zostaje doprawiona łyżkami dziegciu. Dzięki temu obraz z Dakotą Fanning w roli głównej nie tylko daje się oglądać, ale także szalenie wciąga i momentami uwodzi. 

pinterest

pinterest

Historia wydaje się dość banalna, bo oto mamy nastolatkę, która po śmierci matki nie może sobie znaleźć własnego miejsca w życiu, jednakże wraz z rozwojem akcji banalność zaczyna znikać. Wychowywana przez despotycznego i surowego ojca Lily nie czuje się szczęśliwa i kochana. Pewnego dnia (razem ze swoją czarnoskórą nianią) postanawia uciec z domu i wyruszyć w świat. Podróż ta ma być poszukiwaniem własnego ja i prawdziwego szczęścia, którego tak naprawdę nigdy nie zaznała. Celem podróży jest miejsce, w którym wcześniej mieszkała jej matka. W ten sposób dziewczyna trafia do domu bogatych czarnoskórych kobiet, samodzielnie prowadzących pasiekę. Kiedy Lily i jej opiekunka zatrzymają się na dłużej w wielkiej posiadłości sióstr Boatwright, ta druga odnajdzie poczucie bezpieczeństwa, którego wcześniej nie zaznała, pierwsza z kolei odnajdzie miłość, której wcześniej nie miała. Będzie też świadkiem dyskryminacji czarnoskórych i walki pomiędzy czarnymi, a białymi mieszkańcami USA.

Może i „Sekretne życie pszczół” nie jest niczym odkrywczym i został stworzony „ku pokrzepieniu serc”, to jednak nie ma w nim ani grama pretensjonalności. Reżyser filmu od samego jego początku nie sili się na wielkość, dzięki czemu obraz ogląda się bardzo przyjemnie.

Jeśli sama historia nie powali was na kolana, to na pewno zrobi to gra młodziutkiej Dakoty Fanning, która po raz kolejny nie zawiodła. Kiedy trzeba jest zabawna, wzruszająca, przejmująca… Szczera do granic możliwości. I to właśnie dla niej warto obejrzeć ten film. Genialnej aktorce partnerują same gwiazdy: Alicia Keys, Queen Latifah, Jennifer Hudson, Sophie Okonedo.

Tagi , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.