Dobry film wczoraj widziałam: Chce się żyć

pinterest

pinterest

O tym filmie stało się głośno jeszcze przed jego premierą. Na „mieście” mówiono, że to jeden z najmocniejszych i najbardziej poruszających filmów ostatnich czasów. Wiedziałam, że muszę go zobaczyć i w końcu zobaczyłam… Wrażenia? Przez naprawdę długi czas po obejrzeniu tego obrazu nie mogłam powiedzieć ani słowa. Szczerze mówiąc wszystkie dotychczasowe problemy i problemiki przestały mieć znaczenie… No i jeszcze jedno… Mam nowego idola! Jest nim Dawid Ogrodnik, przed którym chylę czoła. 

„Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy to film nagrany z perspektywy niepełnosprawnego chłopaka. Bohaterem jest Mateusz, który od urodzenia ma czterokończynowe porażenie mózgowe. Według lekarzy chłopiec nigdy nie będzie wiódł normalnego życia. Nigdy nie będzie chodził, mówił i rozumiał tego, co się wokół niego dzieje. Rzeczywistość szybko pokazuje, że jest zupełnie inaczej. Mateusz prawidłowo rozwija się intelektualnie. Doskonale rozumie otaczające go środowisko, jednakże mimo ułomności ciała nie jest w stanie komunikować się ze światem. W pewnym momencie staje się ważnym, aczkolwiek biernym obserwatorem życia rodziny i sąsiadów. Zaczyna też żyć, jak każdy dorastający młodzieniec. Przeżywa swoją pierwszą miłość, gorycz tęsknoty, samotność…

Cudownym wsparciem dla chłopca są rodzice, którzy walczą dla niego o normalne życie. To, co robią sprawia, że chłopiec jest szczęśliwy. Wszystko zaczyna się komplikować w momencie, kiedy umiera ojciec Mateusza, a następnie jego matka w wyniku wypadku podupada na zdrowiu. Mateusz zostaje oddany do ośrodka dla opóźnionych umysłowo…

pinterest

pinterest

Wbrew pozorom, Pieprzyca nie stworzył obrazu sentymentalnego. Nie ma tu ani litości dla niepełnosprawnych, ani też zafałszowanego obrazu „szczęścia” tych ludzi. Trzeba przyznać, że reżyserowi udało się nie popaść w ckliwość. Jeśli myślicie, że „Chce się żyć” jest filmem żerującym na tanich emocjach, to od razu was uspokajam, że tak nie jest. Pieprzyca bez pudru i lukru pokazuje nam życie osób niepełnosprawnych oraz nieumiejętność najbliższych z poradzeniem sobie z ich stanem (genialny przykład siostry Mateusza). Co jeszcze robi Pieprzyca? W wiarygodny sposób pokazuje, że nawet człowiek, który nie jest w stanie porozumieć się z otoczeniem, może je nauczyć miłości do życia.

Film Pieprzycy zdobył duże uznanie wśród zachodnich krytyków, którzy w sposób szczególny zachwycili się Dawidem Ogrodnikiem, odtwarzającym rolę Mateusza. Nic dziwnego, gdyż młody aktor faktycznie przeszedł samego siebie. To, co pokazał w „Chce się żyć” zasługuje na gromkie brawa na stojąco. Jego rola jest totalna i wybitna. Jestem przekonana, że tą właśnie rolą, Ogrodnik wpisze się w historię polskiej kinematografii. Znajdzie też swoje miejsce w sercach fanów polskiego kina.

 

Tagi , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.