Bolesna dolegliwość – nadwrażliwość zęba

pinterest

pinterest

Uwielbiam lody, mrożoną kawę i herbatę! Niestety nie sięgam po nie zbyt często. Nie dlatego, że jestem na diecie, czy obsesyjnie dbam o linię. Powód jest zupełnie inny – nadwrażliwość zębów. Może niektórzy z was spotkali się z tym problemem. Ci, co odczuwają strach przed przeszywającym bólem doskonale wiedzą, o czym mówię.

U osób dorosłych najczęstszą przyczyną nadwrażliwości jest odsłonięcie korzeni zębów wskutek cofania się dziąseł. Zębina, która traci osłonkę natychmiast reaguje na wszelkie zmiany temperatury, bo stymulowane są w ten sposób nerwy wewnątrz zęba. Dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że z nadwrażliwością zębów można walczyć i co więcej, walkę tę można wygrać.

Pierwszym krokiem do pozbycia się męczącej dolegliwości jest prawidłowa technika mycia zębów. Popularne szczotkowanie poziome jest nieodpowiednie, gdyż prowadzi do cofania się dziąseł, a co za tym idzie, do uszkodzenia zębiny. Dlatego też zęby należy myć ruchami wymiatającymi, a więc naciągającymi dziąsła na korony, nie dociskając zbyt mocno szczoteczki do powierzchni zęba. Ważne też, aby do codziennego szczotkowania jamy ustnej wybierać miękkie lub średnie szczoteczki. Dobrze jest także systematyczne wymieniane szczoteczki. Najczęściej szczoteczkę wymienia się co 3 miesiące, jednakże radziłabym wam robić to w momencie, kiedy z waszej szczoteczki zaczynają wystawać pojedyncze włoski.

Pasta na nadwrażliwość zębów (źródło: colgate.pl)

Pasta na nadwrażliwość zębów (źródło: colgate.pl)

Wrogiem dla cierpiących zębów są nieodpowiednie pasty. Takie pasty mają zazwyczaj zbyt wysoki wskaźnik ścieralności dla zębiny. Idealny wskaźnik (oznaczany skrótem RDA) mieści się w przedziale 30-70. Najlepsza więc będzie specjalna pasta na nadwrażliwość zębów, taka jak np. COLGATE. Nie tylko przyniesie wam natychmiastową ulgę, ale także naprawi szkliwo dla długotrwałej ochrony przed nadwrażliwością.

Chroniąc zęby przed nadwrażliwością należy nie tylko być jamę ustną minimum 3 razy dziennie przez około 2 minuty, ale także płukać ją płynem z fluorem i czyścić przestrzenie między zębami nicią dentystyczną.

Przydatne będą również regularne wizyty u stomatologa. Specjalista nie tylko wzmocni wasze zęby poprzez nałożenie na wrażliwe miejsca lakieru z fluorem, ale także odbuduje ząb, osłaniając obszary z utraconym szkliwem.

W nadwrażliwości zębów szczególną rolę odgrywa także dieta. Aby nie narażać się na bolesne dolegliwości, należy zrezygnować ze wszystkich produktów wywołujących ból, a więc cytrusów, napojów gazowanych, słodyczy i cukru.

 

 

Tagi , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.