Edukacja wczesnoszkolna. Ile to wszystko kosztuje?

źródło: kafeteria.pl

źródło: kafeteria.pl

Małe dzieci – mały kłopot. Duże dzieci – duży kłopot. Kiedyś myślałam, że ludzie mówią tak, żeby tylko coś mówić. Dziś, choć sama nie mam dzieci, to jednak widzę jak moi znajomi borykają się z rozmaitymi problemami. O ile większość problemów z dzieciakami możemy rozwiązać osobiście, o tyle na niektóre z nich nie mamy wpływu. Bo czy mamy jakikolwiek wpływ na to, że kupując wyprawkę dla dziecka do szkoły, prawie plajtujemy? Dziecko do szkoły trzeba posłać i już. Takie posłanie wymaga niestety dużego nakładu finansowego. Niby edukacja w naszym kraju jest darmowa, ale co z zakupem tych wszystkich gadżetów, gadżecików, nie wspominając o zeszytach, mundurku, itp? Ile kosztuje wyprawka dla pierwszoklasisty? A także co powinna zawierać wyprawka dla pierwszoklasisty? O tym poniżej.

To co niezbędne

Tak jak mówiłam – osobiście nie posiadam dzieci, więc nie będę się wymądrzać i udawać, jak to ja wszystko wiem. Ale od czego są znajomi, rodzina (mama nauczycielka) i… Internet 🙂 W ostatnim czasie natknęłam się na bardzo ciekawy artykuł zamieszczony na portalu KAFETERIA.PL. Wszystkim rodzicom, którzy w tym roku posyłają swoje pociechy do szkoły – jak najbardziej polecam ten tekst. Czego możemy się z niego dowiedzieć? Na pewno tego, co kupić w ramach wyprawki szkolnej, a także ile kosztuje wyprawka dla pierwszoklasisty. Ja Wam przytoczę tylko fragmenty. Po resztę odsyłam tutaj: http://kafeteria.pl/styl-zycia/wyprawka-pierwszoklasisty-ile-kosztuje-a_9926

  1. Książki, zeszyty

Rodziców powinien ucieszyć fakt, że koszt całej wyprawki będzie teraz niższy o podręczniki, które będą dotowane z budżetu państwa. Jedynie książki do przedmiotów nieobowiązkowych, czyli np. religii, etyki, drugiego języka obcego, będą płatne. A co z zeszytami? W porównaniu do książek nigdy nie były one aż tak dużym wydatkiem. To jedna z najtańszych pozycji w naszym budżecie. W przypadku pierwszaków zeszyty wybierajmy jak najcieńsze, żeby nie obciążać dodatkowo tornistrów. Na początek trzeba kupić minimum 5-10 sztuk, w kratkę i w trzy linie. Wiele dyskontów, jak chociażby popularny sklep z owadem w logo i nazwie oferuje całkiem ładne zeszyty w naprawdę niskiej cenie.

  1. Tornister

Chyba jedna z najdroższych rzeczy w wyprawce szkolnej. Oczywiście można wybrać najtańszy model, ale wiadomo, że każde dziecko chce mieć super wypasiony tornister. Za taki jednak trzeba zapłacić nieco więcej. Najwięcej kosztują tornistry z usztywnianymi plecami, kilkoma przegródkami, wykonane z nieprzemakalnego materiału, posiadające dodatkowe wyposażenie w postaci piórnika, pojemnika na śniadanie i worka na kapcie, a więc te, które są najlepsze. Na tornistrze nie warto oszczędzać. Wybierając źle, tylko narazimy dziecko na późniejsze kłopoty z kręgosłupem.

  1. Piórnik

W oczach dziecka, piórnik jest równie ważny, co tornister. Po prostu musi był ładny. Jeszcze lepiej gdy posiada liczne bajery, w tym bogate wyposażenie (flamastry, kredki, strugaczkę, itp.). Do ceny piórnika powinniśmy doliczyć koszty takich drobiazgów jak np. linijka, klej czy nożyczki. Nauczyciele często przekazują rodzicom dokładne wytyczne dotyczące wyposażenia piórnika.

  1. Worek i kapcie

Wyprawka dla pierwszoklasisty nie może obejść się bez worka na kapcie i samych kapci. Obecnie większość już szkół wymaga zmiennego obuwia. W przypadku butów, które będą pełnić funkcję kapci szkolnych, najważniejsze jest oczywiście to, żeby były wygodne i bezpieczne. Dobrym wyborem są buty lekkie, posiadające antypoślizgową podeszwę. Jeśli maluch nie umie wiązać butów, dobrze, aby te zmienne nie posiadały sznurówek. Po co narażać dziecko na dodatkowy stres? Oczywiście obuwie zmienne musi się też podobać dziecku. Małe dzieci mają to do siebie, że często porównują swoje rzeczy z rzeczami kolegów i żadne nie chce wypaść gorzej od innych.

  1. Strój galowy

Wyprawka dla pierwszoklasisty to także strój galowy – na rozpoczęcie roku i wszelkie uroczystości szkolne. Największy koszt w tej kwestii poniosą rodzice, których dzieci nie posiadają eleganckich ubranek. Wówczas będą musieli kupić wszystko na raz. W lepszej sytuacji są rodzice dzieci, które pewne elementy garderoby z gatunku eleganckich już posiadają w swojej szafie. Wówczas wystarczy dokupić tylko brakujące elementy, co jest znacznie niższym wydatkiem. I tak na przykład chłopcu, który ma już np. klasyczne spodnie i pantofle, wystarczy dokupić białą koszulę i krawat lub muchę. Dziewczynce, która ma ładną, ciemną sukienkę, wystarczy tylko dokupić eleganckie buciki.

Ile to wszystko kosztuje?

Po informacje, ile kosztuje wyprawka dla pierwszoklasisty odsyłam Was do wcześniej wspomnianego artykułu na portalu KAFETERIA.PL i tutaj. Znajdziecie tam nie tylko przybliżony koszt całej wyprawki, ale także informacje dotyczące tego, co dokładnie kupić kompletując wyprawkę szkolną. Myślę, że już teraz warto zaznajomić się z tematem, żeby później nie było niespodzianek 🙂

 

Tagi , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.