Wirtuoz formy w Krakowie, czyli wystawa prac Franciszka Starowieyskiego

Plakat Starowieyskiego z 1964r (źródło: muzeum.krakow.pl)

Plakat Starowieyskiego z 1964r (źródło: muzeum.krakow.pl)

Grafik, malarz, rysownik, a jednocześnie gorszyciel i prowokator – Franciszek Starowieyski to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Dowody jego geniuszu będziemy mogli podziwiać na wystawie w Krakowskim Muzeum Narodowym…

Wystawa, która rozpoczęła się 10 września 2013 roku i potrwa aż do 19 stycznia 2014 roku ma na celu przypomnienie twórczości zmarłego cztery lata temu artysty. Już dziś wiadomo, że wystawa ta będzie cieszyć się ogromnym zainteresowaniem wśród fanów Starowieyskiego, których nie brakuje. Do tej pory Muzeum Narodowe w Krakowie odwiedziły tłumy, które na własne oczy chciały zobaczyć przesycone surrealistycznymi symbolami projekty, które jak mało co działają na wyobraźnię.

Plakat Starowieyskiego z 1973r (źródło: muzeum.krakow.pl)

Plakat Starowieyskiego z 1973r (źródło: muzeum.krakow.pl)

Starowieyski to artysta, który fascynował się nie tylko surrealizmem, ale także barokiem, manieryzmem, kaligrafią, śmiercią i groteską. Był gawędziarzem i mitomanem. Posiadał dość kontrowersyjne poglądy i zwyczaje. Był autorem Teatru Rysowania. Zrealizował około 30 seansów, podczas których tworzył obrazy dopełnione muzyką i tekstami literackimi. Mało kto wie, że Franciszek Starowieyski zagrał u samego Andrzeja Wajdy. Reżyser obsadził go w roli Jacques-Louis Davida w filmie Danton.

Starowieyski jest autorem ponad 2 tys. rysunków i obrazów, około 50 scenografii teatralnych i operowych, a także około 30 plakatów.

Plakat Starowieyskiego z 1970r (źródło: muzeum.krakow.pl)

Plakat Starowieyskiego z 1970r (źródło: muzeum.krakow.pl)

O Starowieyskim można powiedzieć wiele. Jedno jest pewne, obok tego artysty nie da się przejść obojętnie. Można go kochać lub nie. Nie można jednak bagatelizować jego prac, które miały ogromny wpływ na polską kulturę.

Muzeum Narodowe organizujące wystawę mistrza, zaprezentuje nam głównie wczesne prace: plakaty filmowe pochodzące z lat 50 i 60 XX wieku. Osobiście serdecznie was zapraszam do Krakowa na obcowanie ze sztuką Artysty przez duże A. Naprawdę warto!

 

 

Tagi , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.