Wystawa “Zaginione – Ocalone”

Od marca do września w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie będzie można oglądać wystawę pt. “Zaginione – Ocalone. Szczecińska kolekcja starożytności pomorskich”. Brzmi nudno? A co powiecie na magiczną laskę z epoki kamienia albo przynoszącego szczęście… bursztynowego misia Haribo?

Niedźwiadek z bursztynu

Niedźwiadek z bursztynu – eksponat Państwowego Muzeum Archeologicznego (www.pmawystawy.pl)

Na wystawie, zorganizowanej przy współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie, zaprezentowano ponad dwieście zabytków ze zbioru, którego dzieje “stanowią gotowy materiał na powieść sensacyjną”. Pomorską kolekcję zaczęto gromadzić w początkach XIX wieku. W czasie II wojny światowej najcenniejsze eksponaty ukryto w różnych miejscach ówczesnej Prowincji Pomorze i na wiele lat słuch o nich zaginął. Odnalazły się w latach 60-tych XX wieku w Muzeum Stralsund w Niemczech, jednak dopiero w 2009 roku, po długich negocjacjach, trafiły do Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Znaleziska prezentowane na wystawie pochodzą z czasów od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Są wśród nich bogato zdobione naszyjniki i bransolety ze złota i srebra, przedmioty codziennego użytku, jak naczynia czy monety, a także broń. Maskotką kolekcji jest bursztynowy niedźwiadek z epoki kamienia, który prawdopodobnie był talizmanem, mającym przynosić szczęście myśliwym.

Tagi , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.