Bez kawy ani rusz!

kawa cappuccino do ekspresu

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez kawy. Mała czarna towarzyszy nam już od samego poranka. Lubimy rozpoczynać z nią nowy dzień i razem z nią ucinać sobie małą przerwę w pracy. Kawa towarzyszy nam od dawien dawna i z pewnością na długo pozostanie numerem jeden.

Obecnie w sklepach mamy do wyboru rozmaite rodzaje kawy – słabsze, mocniejsze, słodkie, smakowe. Naprawdę jest w czym wybierać. Każdy z nas ma swój ulubiony rodzaj kawy. Dla jednych faworytem jest kawa cappuccino, dla innych mocne espresso. Jeszcze inni wolą łagodną latte z puszystą pianką. Znamy rodzaje kawy i wiemy, jakie nazwy noszą, ale czy aby na pewno wiemy, czym dokładnie różnią się między sobą? Poniżej znajdziecie najpopularniejsze rodzaje kaw i krótkie ich charakterystyki 🙂 Myślę, że to powinno ułatwić Wam w przyszłości wybór odpowiedniej kawy.

Kawa cappuccino

Mam wrażenie, że kawa cappuccino (kliknij) to ulubiona kawa kobiet. Lubimy raczyć się nią zwłaszcza podczas spotkań z przyjaciółkami. Słodki napój uprzyjemnia ploteczki i sukcesywnie poprawia nastrój. Bazą kawy cappuccino jest espresso. Aby kawa była łagodniejsza w smaku, do espresso dodaje się ciepłe mleko i mleczną piankę o grubości około 2cm. Całość zazwyczaj okrasza się jeszcze słodką czekoladą lub cynamonem. Według Włochów, kawa cappuccino powinna być wypijana rano – do śniadania. Nazwa „cappuccino” pochodzi od koloru habitu kapucynów, który jest brązowo-biały. Konsystencja tego typu kawy jest bardzo aksamitna.

Kawa espresso

Espresso to symbol Włoch. Wbrew pozorom, nie jest to najmocniejsza kawa. Tak naprawdę espresso zawiera najmniej kofeiny spośród wszystkich dostępnych kaw. Charakterystycznym elementem espresso jest sposób podania. Kawę serwuje się w maleńkich filiżankach, zazwyczaj w towarzystwie szklanki wody. Espresso to kawa dla osób, które nie mają czasu na pełnowymiarową kawę, a nie mogą obejść się bez tego czarnego napoju. UWAGA! Nie ma czegoś takiego jak „ekspresso”, co niekiedy można usłyszeć od klientów w kawiarniach. Sama nazwa „espresso” nie ma nic wspólnego z szybkością jego przygotowania, ale pochodzi od włoskiego przymiotnika espressivo, który oznacza wyrazisty, wyraźny, zdecydowany.

Kawa latte

Kawę latte można porównać do cappuccino, z tą tylko różnicą, że w latte jest o wiele więcej mleka. Jego objętość wynosi zazwyczaj 200ml, a niekiedy nawet i więcej. Kawa latte, podobnie z resztą jak cappuccino, we Włoszech wypijana jest do śniadania. We Francji, klasyczne latte serwowane jest w filiżankach i najczęściej podawane razem ze świeżym rogalikiem.

Kawa flat white

Flat white czyli biała płaska to kawa pochodząca o dziwo nie z Włoch, a z Australii. Tradycyjnie przygotowuje się ją z podwójnego espresso, które zalewa się gorącym mlekiem (niekiedy może być lekko spienione, ale tylko trochę). Jak nazwa wskazuje, flat white powinna być płaska na powierzchni.

Kawa americano

Americano to klasyczne espresso zalane gorącą wodą. Zazwyczaj kawa ta jest podawana w naczyniu o objętości 25-30ml (nie większej). Uważa się, że kawa americano narodziło się we Włoszech w trakcie II wojny światowej. Amerykańscy żołnierze prosili wówczas o dolewanie do espresso wody, tak aby otrzymać kawę podobną do tej, jaką pili w domu.

Kawa z ekspresu

kawa cappuccinoWłosi piją kawę wyłącznie poza domem, w pobliskich kafejkach. My Polacy lubimy z kolei raczyć się nią w zaciszu własnego mieszkania. Biorąc pod uwagę fakt, że uwielbiamy mieć pod rękę aromatyczną kawę w różnych odmianach, bardzo często decydujemy się na zakup ekspresu do kawy. Jego posiadanie niesie za sobą wiele zalet. Ekspres do kawy to różne rodzaje kawy dostępne zawsze na zawołanie. Posiadanie ekspresu daje możliwość raczenia się codziennie inną kawą. I tak na przykład jednego dnia możemy zacząć dzień od espresso. Drugiego dnia na naszym stole śniadaniowym może pojawić się kawa cappuccino, a trzeciego słodkie latte z pianką. I tak dalej, i tak dalej. Kawa do ekspresu, która dostępna jest w postaci wygodnych kapsułek, niejedno ma imię i naprawdę potrafi zaskoczyć smakiem. Mała kapsułka potrafi wyczarować prawdziwe cuda. Ja osobiście mogę Wam polecić kapsułki od Dolce Gusto. Bogata gama smaków i rodzajów kawy z pewnością przypadnie Wam do gustu 🙂

Tagi , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.