Goran Bregović na wROCK For Freedom we Wrocławiu

31 sierpnia, na kolejnej edycji festiwalu wROCK For Freedom, wystąpi gwiazda bałkańskiej sceny  muzycznej – Goran Bregović.  Artysta zagra w znanej nie tylko uczestnikom festiwalu, ale i wszystkim mieszkańcom Wrocławia – Zajezdni Autobusowej przy ulicy Grabiszyńskiej – a więc kolebce wrocławskiej  „Solidarności”.  

Goran Bregovic

źródło: Pinterest

Continue reading

Abel Korzeniowski – pan od „Samotnego mężczyzny”

W Ablu Korzeniowskim zakochałam się w momencie, kiedy w kinie obejrzałam „Samotnego mężczyznę”. Nie, wróć. W Ablu Korzeniowskim zakochałam się już w trakcie oglądania „Samotnego mężczyzny”, kiedy to bardziej niż na filmie, skupiłam się na jego muzyce. Mroczna, tajemnicza, porywająca, wykręcająca wnętrzności, a z drugiej strony uspokajająca, kojąca… Taka była muzyka płynąca z kinowych głośników. Wiedziałam, że pierwszym, co muszę zrobić po powrocie do domu jest sprawdzenie, kim jest autor tak pięknych i fenomenalnych dźwięków…

Abel Adam Korzeniowski

 

Continue reading

Lista Przebojów Muzyki Filmowej w RMF Classic

Jeżeli kochacie filmy nie tylko za scenariusz i grę aktorów, ale również za ujmującą serce muzykę – to ta lista przeznaczona jest właśnie dla Was. Co tydzień w sobotę od godziny 15 w szranki stają najlepsze piosenki pochodzące z polskich i zagranicznych filmów. Usłyszeć możemy m.in. nieśmiertelne przeboje Hansa Zimmera, Howarda Shore albo Michała Lorenca.

muzyka filmowa

 

Continue reading

Putumayo World Music

Jest na świecie wytwórnia muzyczna, która zamiast propagować to co globalne, stawia na regionalizm. Założona w 1993 roku przez Dana Storpera wytwórnia płytowa Putumayo World Music specjalizuje się w muzyce świata, a jej składanki poświęcone są poszczególnym krajom, regionom oraz gatunkom muzycznym. Piosenki z każdej, wydanej przez wytwórnię, płyty nawiązują do sztuki ludowej i pokazują jak różnorodna jest muzyka naszego globu.

 

Putumayo World Music

 

Continue reading

Renesans muzyki klasycznej czy ucieczka od kultury masowej?

W ostatnim czasie miałam przyjemność brać udział w niezwykłym wydarzeniu muzycznym, które hołdowało muzyce klasycznej. Tym, co mnie najbardziej zdziwiło był tłum ludzi pojawiający się na każdym koncercie. Warto w tym miejscu podkreślić, że nie był to tylko tłum składający się ze starszych melomanów. Wśród odbiorców poszczególnych koncertów znajdowało się wiele młodych osób. O dziwo, ludzie ci nie wychodzili w trakcie koncertów, tylko z zapartym tchem słuchali muzyki Beethovena, Mozarta, Vivaldiego. Sytuacja ta utwierdziła mnie tylko w przekonaniu, że muzyka klasyczna/poważna wbrew pozorom wciąż cieszy się dużą popularnością, również w gronie młodych i wychowanych na lekkich i niezbyt ambitnych brzmieniach. Wciąż się cieszy lub cieszy się na nowo…

wiolonczela

 

Continue reading

Hornsman Coyote – reggae z Belgradu

Nemko Kojić, serbski wokalista i puzonista, występujący pod pseudonimem Hornsman Coyote, to artysta dobrze znany wielu polskim fanom reggae. Parę lat temu dał w naszym kraju kilka koncertów, współpracował z popularną warszawską grupą Vavamuffin, nagrywał nawet w niezależnej polskiej agencji wydawniczej Karrot Kommando.

Continue reading