Pij kawę na zdrowie!

pinterest

pinterest

Myślisz, że kawa jest niezdrowa i powoduje odwodnienie organizmu, dlatego też mimo dużej sympatii, unikasz jej jak ognia? Nawet nie wiesz, jak bardzo jesteś w błędzie. Długoletnie badania naukowe nad zdrowotnymi właściwościami „małej czarnej” wykazały, że ma ona pozytywny wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Nie tylko stawia a nogi, ale także działa oczyszczająco na wątrobę, koi nerwy i wspomaga pamięć. Ale od początku… 

Kawa działa nawilżająco

Naukowcy udowodnili, że picie kawy wcale nie odwadnia organizmu, a wręcz przeciwnie – przyczynia się do jego nawodnienia. Według Uniwersytetu w Birmingham, kawa może działać wręcz nawilżająco, zupełnie jak woda.

Kawa wspomaga pamięć i koncentrację

Nie jest tajemnicą, że osoby, które przyjmują suplementy na bazie kofeiny mają o wiele lepszą pamięć. Podobnie rzecz ma się z osobami, które nie wyobrażają sobie poranka bez ulubionej kawy, czy to czarnej, czy z mlekiem. Prawda jest taka, że już po jednej filiżance kawy nasz mózg o wiele szybciej przyswaja informacje i o wiele łatwiej je przetwarza.

Kawa wspomaga oczyszczanie wątroby

Według przeprowadzonych badań, kofeina zapobiega stłuszczaniu się wątroby i zmniejsza ryzyko nowotworu. Wielbiciele kawy o wiele rzadziej zapadają na choroby wątroby. U osób, które borykają się z dolegliwościami tego narządu, regularne wypijanie kawy hamuje rozwój tych przypadłości o około 53%.

Kawa pozytywnie wpływa na układ nerwowy

Mało kto wie, że kawa zapobiega chorobie Alzheimera i powstaniu niektórych nowotworów w układzie nerwowym. Amerykańcy naukowcy zbadali, że duże ilości czarnego napoju skutecznie zmniejszają niebezpieczeństwo powstania nowotworu w centralnym układzie nerwowym.

Kawa zmniejsza ryzyko depresji

Już jedna filiżanka kawy może skutecznie poprawić nastrój. Przeprowadzone badania udowodniły, że osoby, które są miłośnikami kawy i chętnie się nią raczą, rzadziej zapadają na depresję i rzadziej cierpią na stany lękowe. Przyczyną takiego stanu rzeczy są prawdopodobnie zawarte w kawie przeciwutleniacze.

Kawa zwiększa wytrzymałość fizyczną

Wypicie kawy tuż przed treningiem dodaje energii i sprawia, że ćwiczenia są nie tylko efektywniejsze, ale także mogą trwać dłużej. Dlaczego? Bo zawarta w kawie kofeina wzmacnia kondycję fizyczną i wytrzymałość organizmu. Największy wpływ na wzrost wydajności sportowej, kofeina ma w sporcie typowo wyczynowym, gdzie fizyczne obciążenie trwa dłużej niż 5 minut.

 

Tagi , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.