Fundacje wspierające edukację

źródło: www.bank.pl

źródło: www bank.pl

Jeśli zapytałabym Was, z czym kojarzą się Wam banki, to co byście mi odpowiedzieli? Jestem pewna, że większość powiedziałaby, że przyjmowaniem wpłat i prowadzenie rachunków, udzielaniem kredytów, pożyczek. Mało kto powiedziałby, że prowadzeniem fundacji. Fundacje wspierające edukację rzadko kiedy kojarzą się z działalnością banków. Tymczasem coraz większa ich ilość otwiera i prowadzi tego typu fundacje. Są one poniekąd częścią biznesu banków polskich i zagranicznych. Czasami fundacja jest ściśle związana z bankiem, a czasami prowadzona jako osobny byt przez właściciela. Większość banków bez wątpienia czuje się dumna z działalności swoich fundacji i faktycznie, powody do dumy nie są nieuzasadnione.

Czym dokładnie zajmują się fundacje wspierające edukację?

Jak sama nazwa na to wskazuje, fundacje wpierające edukację wspierają programy służące podnoszeniu poziomu edukacji i jakości życia społeczeństwa. Tego typu fundacje prowadzą programy grantowe i programy stypendialne, konkursy dla szkół, organizacji pozarządowych i nauczycieli, a także wolontariat kompetencyjny swoich pracowników. I tak np. jedna z najbardziej znanych fundacji – mFundacja prowadzona przez mBank skupia się głównie na rozwoju edukacji matematycznej. Ta komercyjna instytucja od lat organizuje różnego typu działania wspierające szkoły w zakresie nauczania matematyki. Działania te zawierają się zarówno w stypendiach dla uzdolnionych matematycznie uczniów, jak również ciekawych programach finansowania różnych projektów edukacyjnych.

Fundacja mBanku może poszczycić się przyznaniem dofinansowania do programów stypendialnych w ramach programu „Mistrzowie matematyki”. Fundusze otrzymało aż 12 organizacji pozarządowych, które przyznają stypendia utalentowanym matematycznie uczniom i studentom. Ta sama fundacja mBanku ogłosiła konkurs grantowy „Wakacje z matematyką” dla lokalnych organizacji pozarządowych, bibliotek i grup nieformalnych pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi. Można w nim uzyskać nawet 5 tys. zł na realizację wakacyjnych aktywności dla dzieci z Łodzi.  Wystarczy, że projekt będzie zachęcać do matematyki.

Każdy może dostać dotację

Fundacja mBanku (sprawdź), podobnie jak inne fundacje wspierające edukację, udziela wsparcia finansowego w postaci dotacji projektom rozwojowym z obszaru edukacji matematycznej. Wnioski o dotacje może złożyć każdy. Wnioski przyjmowane są wyłącznie za pomocą formularza do tego przeznaczonego i przesyłane elektronicznie lub pocztą na adres fundacji. Fundacja mBanku udziela dofinansowania na projekty, które mają być dopiero zrealizowane. Nie refunduje wcześniej poniesionych kosztów. Wnioski rozpatrywane są przez cały rok.

Tagi , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.